تبلیغات
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم - مقاله
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم
همواره آمادهء دریافت نظرات و پیشنهاداتِ شما عزیزان هستیم...

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 مرداد 1396


آیا برای امور زندگیمان تعاریف درستی را داریم؟!


نویسنده: مسافر امید اسدیان

عرض سلام و درود به شما همراه گرامی؛
این مطلب اختصاص داده شده به موضوع تعریف های غلطی که در بین ما انسانها رواج پیدا کرده و یا میکند!!
اصولاً برای اینکه انسان بتواند هرچیزی را درست بشناسد نیاز به یک تعریف دقیق و صحیح دارد؛ اما امروزه خیلی ها به اولین تعریفی که بر میخورند، بدون تفکر درمورد درست یا نادرست بودنش، آن را میپذیرند و بعد از سالها، خواسته یا ناخواسته، این تعاریف، زمینه ساز تفکرات شخصی آنها خواهند شد.
مثلاً انسانها به چه سم می گویند؟!
ممکن است در ذهن اکثر انسانها، به یکسری مواد خاص مانند سیانور، مرگ موش و... که در شرایط خاصی انسان را به مرگ دچار میکنند سم نسبت داده شود؛ اما واقعیت امر این است که ما تعریف دقیقی از سم نداریم. به عبارتی؛ هنگامیکه ما تعریفی از موضوعی داشته باشیم، با چاگذاری موضوعات در آن تعاریف، میتوانیم تشخیص دهیم که آیا درست فکر کرده ایم یا خیر؟! 
به عنوان مثال اگر سم را اینگونه تعریف کنیم: " هرچیزی (بصورت مایع، جامد یا گاز) که وارد جسم انسان شود و او را از تعادل طبیعی خارج کند و به سمت مرگ بکشاند! " آنوقت میگوییم پس سم بودن، یک امر نسبی است، یعنی هر چیزی اگر از شرایط استفادهء صحیح خودش خارج شود میتواند سم تلقی شود و منحصر به یک مادهء خاص نخواهد بود.
مثلاً گاز شهر، به خودی خود یک نعمت بزرگ است، اما اگر در یک اتاق در بسته دقیقه هایی را در معرض این گاز قرار بگیریم برای ما حکم سم را خواهد داشت.
حالا این موضوع را در ذهن خود داشته باشیم و به موضوعات اجتماعی، کاری، مالی، خانوادگی و ... زندگی مان نگاه کنیم. واقعاً برای چند درصد از امور زندگی مان تعاریف درستی داریم؟!؟! آیا تا به حال فکر کرده ایم که کلمهء "دوست" را برای چه کسانی به کار میبریم؟! کلمهء "زرنگ" را چطور؟! آیا همان گونه که دیگران از کلمات استفاده میکنند ما هم به دنبالشان این کلمات را بر زبان میرانیم؟!
حالا فکر کنید اگر از دنیای کلمات، به جملات و ضرب المثل ها برویم چه خواهد شد!! 
به قول جناب مهندس که میفرمایند: خود کرده را تدبیر هست؛ و واقعاً هم هست، مگر برای کسانیکه دنبال راه گریزی برای خود میگردند تا در پسِ آن قایم شوند؛ وگرنه این توانایی به هر انسانی داده شده تا بتواند خود را از هر مشکلی خارج نماید. به شرط اینکه بتواند یکسری نیروها را در جهت انجام امور خویش به کار گیرد. و اما موضوع دیگری که بسیار بسیار مهم است را در مطلب بعدی به اشتراک خواهیم گذاشت که شاید بتوان به جدیت گفت جهانی را گمراه نموده است.
سپاس از همراهی تان!
با احترام؛ امید اسدیانطبقه بندی: مقاله ها، 
برچسب ها: تعاریف غلط، سم، دوست، زرنگ، خودکرده را تدبیر هست!،
ارسال توسط استاد لژیون
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ