تبلیغات
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم - مقـــــــــــاله
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم
همواره آمادهء دریافت نظرات و پیشنهاداتِ شما عزیزان هستیم...

مرتبه
تاریخ : جمعه 9 تیر 1396
مقاله ای با عنوان وسوسه یا نیاز ؟!


نوشتهء: مسافر امید اسدیان

وسوسه یا نیاز؟!
بد نیست کمی به این بحث بپردازیم که در جملات و مکالمات عامیانه، گاهی با آن مواجه میشویم و شاید برخی سرسری از کنار آن رد میشوند و بعضی هم اتفاقاً خیلی بر روی آن مباحثه و گفت و‌گو کرده اند؛ در واقع وسوسه و نیاز، به نظر بنده نه دو‌ موضوعِ مخالف یکدیگر هستند و نه دو‌ موضوعی که بتوان آنها را در یک قالب گنجاند. بلکه شبیه به همهء کلمات دیگر، هرکدام بایستی در جای خود به کار روند تا صحیح، درست و به جا باشند. اما موضوع مورد بحث این است که در اکثر مواردی که کلمهء وسوسه بکار میرود، در واقع نابجاست و‌این میتواند بار نادرستی را به دیگران انتقال دهد و یا دیدگاه آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
از دیدگاه بنده میتوان این دو کلمه را اینگونه تعریف کرد: البته نه تعریف رسمی، بلکه تا حدی که قابل فهم عامیانه باشد؛ وسوسه؛ آن چیزی که به ما القا یا الهام میشود، چه از طریق بیرونی و چه از طریق درونی!! یا میتوان آن را مانند یک "دعوت کردن" در نظر گرفت، مثلاً کسی از ما میخواهد که با او به سینما برویم، یا دروغ بگوییم، یا مواد مصرف کنیم و...
و نیاز؛ آن چیزی است که در صورتِ نبودنش، ما با مشکل مواجه میشویم. درواقع، عدم وجود، یا همان نبودنش، برای ما کمبودهایی را به بار می آورد. مانند آب در هنگامی که ما تشنه هستیم، مانند املاح معدنی برای جسم ما، مانند اکسیژن، مانند یک خواب آرام شبانه برای داشتنِ روزی خوب و پرانرژی و...
حالا بهتر است این دو‌کلمه را در یک موضوع مشخص بررسی کنیم تا کمی واضح تر شود؛
معمولاً در اجتماع، درمورد مصرف موادمخدر و اعتیاد، چه قبل از اعتیاد کامل به موادمخدر(که ما به آن دوران نامزدی اعتیاد میگوییم یا همان تفریحی مصرف کردنِ موادمخدر و الکل) و چه در اوج این بیماری، به عامل مصرف مواد، هم در جمعِ خودِ مصرف کنندگان و هم  در بینِ افراد دیگر، وسوسه اتلاق میشود.
 اما در اصل اینگونه نبوده و نیست؛ ممکن است که قبل از اعتیاد، این یک دعوت و یا وسوسه باشد؛ که به کسی بگوییم بیا و‌ مواد مصرف کن، اما در مورد یک فرد مصرف کنندهء دائم، اصلاً به این صورت نیست و به خاطر اینکه با تکرار در مصرف موادمخدر و یا مشروبات الکلی ، این مواد، در سیستمهای درونی جسم او تخریب ایجاد کرده اند و تولیدات دستگاه عصبی و غدد درون ریز جسم را مختل کرده و به نحوی جایگزین آنها شده اند، به آن نمیتوان کلمهء وسوسه را عنوان داد و این دیگر یک نیاز به شمار می آید؛ و شخص، درصورتِ مصرف نکردن مواد، دچار کمبود یا به اصطلاح خماری میشود و به محض مصرف مجدد، به حالت طبیعی نزدیک میشود. 
دقیقاً مانند فردی که تشنه است و آب نوشیدن نیاز او میباشد که او را وادار به پیداکردن و نوشیدن آب می نماید، نه وسوسهء او!!
 اما آری، اگر شخص، نه احساس تشنگی داشته باشد و نه نیازی به آب(یعنی سیراب باشد) و آنوقت آب مصرف کند؛ میتوان گفت که به وسوسه جواب مثبت داده است.( که یا از طریق بیرونی دعوت به نوشیدن آب میشود و یا ازطریق القائات درونی و تفکرات و حس خودش).
تا حد امکان سعی شد که مطلب را به اختصار بیان نماییم تا در حوصلهء مطالعه برای عزیزان بگنجد و امیدوارم که توانسته باشم تا حدی موضوع را بیان کرده باشم و قابل پذیرش بوده باشد؛ که البته یکی دیگر از اشتباهات هم درمورد تفکیک نکردنِ "نیاز" و "خواسته" به وجود آمده و می آید که در آینده به آن هم خواهیم پرداخت. آمادهء دریافت دیدگاه های شما عزیزان در این خصوص هستم؛ سربلند و پیروز باشید و از همراهی تان سپاس فراوان دارم.

با احترام؛ مسافر امید اسدیان
9 تیرماه 1396
طبقه بندی: مقاله ها، 
برچسب ها: نیاز، وسوسه، تشنه، آب، موادمخدر، ترک، درمان،
ارسال توسط استاد لژیون
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ