تبلیغات
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم - جسم-روان-جهان بینی (آشنایی با جسم)
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم
همواره آمادهء دریافت نظرات و پیشنهاداتِ شما عزیزان هستیم...

مرتبه
تاریخ : جمعه 27 آذر 1394

آشنایی با سیستم جسم انسان
(بخش اول : غدد درون ریز)


             
یکی از مهمترین نکاتی که به انسان ها در تمام زمینه ها میتواند کمک نماید و به جهتِ پیشرفت و تکامل، راهِ اورا میسّر نماید آگاهی از ماهیتِ آن موضوع و شناخت دقیق آن میباشد که درکنگره60 نیز سعی میکنیم با کسب اطلاعات در مورد جسم،روان و جهان بینی ، مقولاتی را که ب آنان تخریب وارد کرده را ب مرور زمان حذف و در جهت رشد،تعالی و سازندگی آنان حرکت نماییم.
در این قسمت سعی میکنیم تاحدودی درمورد قسمتهایی از جسم انسان که نامربوط به درمان ما هم نیستند مطالبی را از منابع تحقیقاتی علمی ذکر نماییم  انشاءالله که برایمان کارساز باشد!             


آشنایی با غدد درون ریز بدن

غدد درون ریز بدن هورمون هایی ترشح می کنند که تقریباً بر همه سلول ها، اندام ها و عملکردهای بدن اثر می گذارد. سیستم درون ریز در تنظیم وضعیت روانی، رشد، عملکرد بافت ها، و متابولیسم  بسیار سودمند است.

به طور کلی، سیستم درون ریز مسئول فرایندهایی از بدن است که کند صورت می گیرد، مثل رشد سلولی. فرایندهای سریعتر مثل تنفس و حرکت بدن توسط سیستم عصبی کنترل می شوند. اما بااینکه سیستم عصبی و سیستم درون ریز، دستگاه هایی کاملاً جدا از هم هستند، معمولاً برای بهبود عملکردهای بدن، با هم عمل می کنند.

پایه و بنیاد سیستم درون ریز، هورمون ها و غدد هستند. هورمون ها بعنوان پیام رسان های شیمیایی بدن، اطلاعات و دستورات را از یک گروه سلولی به گروه دیگر منتقل می کند. گرچه انواع مختلفی از هورمون ها در جریان خون گردش دارند، اما هرکدام فقط روی سلولی تاثیر می گذارد که ژنتیکی برای دریافت و واکنش به پیام های آن برنامه ریزی شده است. سطح هورمون ها می تواند تحت تاثیر عواملی مثل استرس، عفونت ها و بیماری ها، و تغییرات در توازن مایعات و موادمعدنی خون قرار گیرد.

یک غده مجموعه ای از سلول هاست که موادشیمیایی تولید و ترشح کرده و بیرون می دهد. غده موادی را از خون انتخاب کرده و بیرون می کند، روی آنها فرایندهایی انجام می دهد و موادشیمیایی حال را برای استفاده در یک نقطه از بدن آزاد می کند. برخی از انواع غدد، ترشحات خود را در نواحی خاص آزاد می کنند. برای مثال، غدد برون ریز، مثل غدد عرق و بزاقی، ترشحات خود را در پوست یا داخل دهان آزاد میکنند.

از طرف دیگر غدد درون ریز، بیش از ۲۰ هورمون اصلی بدن را مستقیماً وارد جریان خون می کند تا در آنجا به سلول های دیگر در نواحی مختلف بدن منتقل شوند.

غدد اصلی که سیستم درون ریز بدن انسان را تشکیل می دهد، غده هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید، پاراتیروئید، آدرنال، جسم صنوبری و غدد تناسلی می باشد که شامل تخمدان ها و بیضه هاست. پانکراس نیز بااینکه به سیستم گوارش نیز مربوط است اما چون آنزیم های گوارشی را تولید و ترشح می کند، بخشی از این سیستم مترشحه هورمونی به حساب می آید.

هیپوتالاموس، مجموعه ای از سلول های ویزه که در بخش پایینی مرکز مغز واقع شده است، اصلی ترین رابط بین سیستم درون ریز و سیستم عصبی به شمار می رود. سلول های عصبی موجود در هیپوتالاموس، با تولید مواد شیمیایی که تولید و ترشج هورمون ها را یا تشدید یا متوقف می کنند، غده هیپوفیز را کنترل می کند.

غده هیپوفیز بااینکه چندان بزرگتر از یک نخودفرنگی نیست، مهمترین بخش سیستم درون ریز به شمار می رود. این اندام گاهاً “غده اصلی” نامیده می شود، چون هورمون هایی را تولید می کند که غدد درون ریز دیگر را کنترل می کنند.

تولید و ترشح هورمون های هیپوفیز می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل احساسات و تغییرات فصلی قرار گیرد. برای انجام اینکار، هیپوتالاموس، اطالاعاتی را که توسط مغز داده می شود (مثل دمای محیط، الگوهای قرارگیری در معرض نور، و احساسات) را به هیپوفیز می فرستد.

غده هیپوفیز همچنین اندورفین نیز ترشح می کند. اندورفین ها مواد شیمیایی هستند که برای کاهش حساسیت به درد، بر روی سیستم عصبی کار می کنند.   این هورمون ها سرعتی را که سلول ها سوخت های بدن را از موادغذایی برای تولید انرژی می سوزانند، کنترل میکنند. هرچه میزان هورمون های تیروئید در جریان خون بالا رود، سرعت ایجاد واکنشهای شیمیایی نیز در بدن بیشتر می شود.

بدن دو غده آدرنال مثلثی شکل دارد که هرکدام روی یکی از کلیه ها قرار گرفته است. غدد آدرنال دو قسمت دارند، که هرکدام یک سری هورمون تولید میکنند و عملکردی متفاوت دارند. بخش بیرونی، قشر آدرنال، هورمون هایی تولید می کند که کورتیکوستیروئید نامیده می شوند و توازن نمک و آب بدن، واکنش بدن به استرس، متابولیسم، سیستم ایمنی و رشد و عملکرد جنسی را تنظیم می کند.

بخش داخلی، کاته کولامین هایی مثل اپینفرین تولید می کند. اپینفرین که آدرنالین هم نامیده می شود، در مواجهه با استرس، فشارخون و ضربان قلب را بالا می برد.

جسم صنوبری که غده صنوبری نیز نامیده می شود، در وسط مغز قرار گرفته است. این غده ملاتونین ترشح می کند، هورمونی که چرخه خواب-بیداری را تنظیم می کند.

● مشکلات سیستم غدد درون ریز
مقدار خیلی زیاد یا خیلی کم از هر هورمون می تواند برای بدن مضر باشد. برای مثال، اگر غده هیپوفیز هورمون رشد زیاد تولید کند، بچه می تواند رشد بسیار زیادی پیدا کندو به طور غیرطبیعی بلند قد شود. اگر این مقدار کم باشد، بچه به طور غیرطبیعی کوتاه قد و ریز خواهد شد.

کنترل تولید یا جایگزینی برخی هورمون های خاص می تواند بسیاری از اختلالات درون ریز را برطرف کند.

* ناتوانی آدرنال:
در این وضعیت عملکرد قشر غده آدرنال یا فوق کلیوی پایین آمده و درنتیجه تولید هورمون های کورتیکوستیروئید آدرنال نیز بسیار کم می شود. علائم ناتوانی آدرنال می تواند شامل ضعف، خستگی، درد شکم، حالت تهوع، کم آب شدن بدن، و تغییرات پوستی باشد.
غده پینه آل یا صنوبری


غده صنوبری یا پینه آل (Pineal gland)‏ در عمق مغز قرار دارد. کارکرد دقیق آن هنوز مشخص نیست، البته این غده هورمونی به نام ملاتونین را ترشح می‌کند که با چرخه روزانه خواب و بیداری مرتبط می‌باشد.


غده صنوبری

در زیر نیمکره‌های مخ و در بین دو برجستگی جلویی از برجستگی‌های چهارگانه مغز میانی، غده کوچکی قرار دارد که به علت شباهت به صنوبر، غده صنوبری یا پینه‌آل نامیده می‌شود.

این غده یک ساختمان خاکستری رنگ متمایل به قرمز کوچکی به اندازه یک نخود است که درست در جلوی مخچه جای دارد.

در نوزاد انسان، غده پینه‌آل نسبتا بزرگ است، ولی قبل از بلوغ به مقدار زیادی تحلیل می‌رود.

غده پینه آل هورمونی به نام ملاتونین را ترشح می کند که تنظیم کننده ساعت داخلی ( بیولوژیک) بدن است. میزان ترشح هورمون ملاتونین در تاریکی افزایش می یابد.

لذا هنگام شب میزان ملاتونین خون در بالاترین سطح خود قرار دارد که در طی روز به تدریج از مقدار آن کاسته می شود.

نور وارد شونده به چشم ها نه تنها به دید ما کمک می کند، بلکه ساعت داخلی بدن را از طریق غدد صنوبری و هیپوفیز به فعالیت وا می دارد.

این غده تنظیم کننده آغاز بلوغ بوده، انسان را به خواب وامی دارد و بر حالات خلقی فرد تاثیر می گذارد.

غده پینه‌آل را یکی از ساعت‌های زیستی بدن نیز می‌دانند که در تنظیم پدیده‌های تناوبی شرکت دارد.ملاتونین: پادزهری قوی و آرامبخش


ملاتونین یک هورمون طبیعی است که از طریق بدن ترشح می شود. این هورمون وظایف متعددی دارد و در واقع یک پادزهر طبیعی محسوب می شود.

 ملاتونین

 

ملاتونین باعث کنترل و تنظیم ریتم های بیولوژیک بدن شده و در بیشتر فرایندهای نروفیزیولوژیکی شرکت دارد و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند. این هورمون از غده ی پینه آل ترشح می شود و شما را به خوابی راحت می برد. در این مطلب با گوشه ای از وظایف این هورمون مهم آشنایتان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

ملاتونین: شما را به آغوش خواب می سپارد

ملاتونین خاصیت آرامبخشی و مسکنی دارد و چرخه ی بیولوژیکی بدن را تنظیم می کند. این هورمون برای افرادی که دچار اینسومیا یا بی‌خوابی هستند و نمی توانند به درستی بخوابند کمک کننده است. نتایج پژوهش های متعدد محققان آمریکایی نشان داده است که ملاتونین باعث خوابی راحت می شود.

 

ملاتونین: سلاحی در برابر رادیکال های آزاد

ملاتونین بافت ها و سلول‌های بدن ما را در وضعیت مناسبی نگه می دارد. به خاطر اینکه با رادیکال های آزاد مقابله می کند. این رادیکال های آزاد مولکول‌های آسیب‌زننده به سلول های بدن هستند که باعث پیری زودرس آن‌ها و بروز بیماری می شوند. ملاتونین از نظر قدرت آنتی اکسیدانی از ویتامین E یا گلوتاتیون نیز قوی تر است. محققان آمریکایی بررسی های زیادی در این خصوص انجام داده و به این نتیجه رسیده اند آنتی اکسیدان هایی مانند ملاتونین درمانی مناسب برای مقابله با بیماری هایی مانند آلزایمر، پارکینسون و غیره است.

 

ملاتونین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص ملاتونین به ما کمک می کند که در برابر شرایط تنش‌زا مقاوم تر باشیم و با بیماری های ویروسی به راحتی مقابله کنیم. این مولکول‌های قوی بدن را در برابر گذر زمان ایمن‌تر کرده و پیری و عوارض آن را کمتر می کند. زمانیکه سیستم ایمنی بدن ما قوی تر باشد به خوبی با بیماری ها مقابله می کنیم و خوشبختانه ملاتونین به خوبی از پس تقویت سیستم ایمنی بدن بر می آید.

فراموش نکنید که ملاتونین هورمونی است که صرفا در تاریکی شب در بدن تولید
می شود. در نتیجه لازم است که حواستان به خواب تان باشد

ملاتونین برای رفع مشکلات عصبی و احساسی

برخی از افراد با تغییرات فصلی دچار مشکل می شوند و از افسردگی رنج می برند. این افراد باید بیشتر حواس شان به میزان ملاتونین بدن شان باشد. علاوه بر آن این هورمون برای خانم‌های یائسه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا از عوارض افت هورمون ها در امان باشند. در این دوره اکثر خانم‌های یائسه دچار بیخوابی و کسالت و بدخلقی می شود. علاوه بر خانم‌های یائسه، مشکل بی‌خوابی و بد خوابی و افسردگی فصلی مشکلی است که ممکن است گریبان همه ی ما را بگیرد. در اینصورت بهتر است به فکر افزایش میزان ملاتونین بدن باشیم.

 

ملاتونین به لاغری کمک می کند

محققان انگلیسی به این نتیجه رسیده اند که ملاتونین می تواند به طور موثری به کنترل وزن کمک کند. واقعیت این است که این هورمون باعث تحریک چربی های قهوه ای می شود. این چربی ها از نوع سلول های چربی هستند که به جای ذخیره سازی چربی ها آن ها را می سوزانند. درست بر عکس چربی های سفید که باعث ذخیره و انباشتگی کالری های دریافتی می شوند و به این ترتیب باعث افزایش وزن می شوند. چربی های قهوه ای همچنین به نام چربی های مفید یا چربی های لاغر کننده نیز معروف هستند که به کنترل وزن بدن و بهبود سوخت و ساز بدن کمک زیادی می کنند.

 

منابع غذایی ملاتونین:

منابع ملاتونین گیلاس
گیلاس یکی از منابع غذایی فوق العاده ی ملاتونین است. این میوه در انواع و رنگ‌های مختلف آن حاوی میزان زیادی ویتامین A،C و E نیز می باشد.

 

گردو

مصرف گردو برای صبحانه باعث افزایش میزان ملاتونین بدن می شود. هر یک گرم گردو حاوی 3.4ngاز این هورمون می باشد.

 

 خردل

خردل حاوی میزان قابل توجهی ملاتونین است. علاوه بر این در چهارچوب یک رژیم لاغری، روند رسیدن به تناسب اندام را تسریع می کند.

 بادام

بادام منبع ایده آل انرژی است و یکی از ترکیبات اصلی آن ملاتونین است. برای افزایش ملاتونین بدن تان حتما بادام میل کنید.

 

 موز

موز منبع فوق العاده پتاسیم است. علاوه برآن این میوه ی همیشه خندان یکی از تامین کننده های ملاتونین بدن نیز می باشد. به همین دلیل است که موز یک میوه ی آرامبخش و خواب آور محسوب می شود.

 

 توت گوجی

این نوع توت پرخاصیت حاوی ملاتونین و همچنین میزان زیادی کاروتنوئیدها است. به همین دلیل بمب آنتی اکسیدان محسوب می شود. علاوه بر این ها، توت گوجی حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند اسید لینولئیک است که به سوزاندن چربی ها کمک زیادی می کند.

 

 گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خواص دیورتیک دارد یعنی ادرار آور است. علاوه بر این سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی است. گوجه فرنگی می تواند اوره و کلسترول خون را دفع کند. خوشبختانه یکی از منابع خوب و طبیعی ملاتونین همین گوجه فرنگی است که می شود روزانه از آن مصرف کرده و از خواص بی نظیرش بهره مند شد.

 

یادتان باشد...

فراموش نکنید که ملاتونین هورمونی است که صرفا در تاریکی شب در بدن تولید می شود. در نتیجه لازم است که حواستان به خواب تان باشد. چراغ‌ها را زودتر خاموش کنید و چشم‌ها را ببنید و اجازه بدهید که بدن تان کار خودش را انجام دهد. در کنار این عادت خوب با در پیش گرفتن تغذیه ی سالم و افزایش مصرف مواد غذایی اشاره شده بدن تان را در تولید این هورمون موثر همیاری کنید. ملاتونین یکی از موثرترین یاران سلامتی بدن است. پس حواستان به میزان این هورمون باشد.ادامه دارد...ارسال توسط استاد لژیون
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ