تبلیغات
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم - آشنایی با برخی از قرص های روان گردان و ضدافسردگی
بیاییــــــــد این آتش ویرانگر را مهار کنیم
همواره آمادهء دریافت نظرات و پیشنهاداتِ شما عزیزان هستیم...


آشنایی با برخی از قرص های روان گردان و ضدافسردگی

http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1390/11/25/64287_142.jpg

یکی از پرمصرف ترین و پرطرفدارترین مواد مخدر مصرفی در سال های اخیر، قرص ها هستند. دلیل این محبوبیت و مصرف بالا هم این است که قرص ها همانند دیگر مواد مخدر، مشکلات مصرف ندارند. به این صورت که نه نیازی به مکان یا وسیله ی خاصی برای مصرف دارند و نه بویی از خود به جا میگذارند. به راحتی در هر زمان و مکانی قابل مصرف اند و همانند دیگر مواد مخدر، در جامعه سرزنش نمیشوند.

آشنایی با برخی از قرص های روان گردان و ضدافسردگی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در زمینه ی سوء مصرف دارو ها و قرص ها وجود دارد، کمبود آگاهی و اطلاعات در بین افراد مصرف کننده و خانواده هایشان است. این داروها همانند دیگر مواد مخدر مانند تریاک، هروئین، شیشه و... چهره ی زشتی ایجاد نکرده اند و به همین دلیل اگر خانواده ای متوجه مصرف یکی از افراد خانواده شود، برخورد جدی و مناسبی انجام نمیشود. به همین خاطر مصرف فرد به سرعت افزایش پیدا میکند و شاید پس از سال ها که عوارض این داروها بصورت جدی بروز میکند، به فکر درمان آن می افتند.

به خاطر دلایلی که در بالا ذکر شد، ترک ناگهانی این مواد از لحاظ روانی، در بسیاری از موارد از ترک تریاک و هروئئین نیز مشکل تر است. در  مطالب زیر به بررسی برخی از این داروها میپردازیم:

ترامادول:
یک داروی ضد درد اپییویید است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز میشود و با نام های تجاری ترامال، ترامد و بایومادول نیز شناخته میشود.


یکی از اصلی ترین مکانیسم های عملکرد ترامادول این است که با عث جلوگیری از باز جذب نورآدرنالین و سروتونین می شود و غلظت این دو ماده را در سیناپس بالا می برد. این امر باعث ایجاد نوعی خاصیت مانند داروهای ضدافسردگی و همچنین هوشیاری میشود و بر عکس مرفین، فرد مصرف کننده را فعال تر میکند. تا جایی که در برخی از مصرف کنندگان حالات مصرف اکستازی مشاهده میشود و احتمال گرفتگی عضلانی را نیز کاهش میدهد.


نیمه ی عمر این دارو 4 تا 6 ساعت می باشد و پس از این زمان، حدود 60 درصد از متابولیتهای شکسته شده ی ترامادول، از راه ادرار دفع میشود. ترامادول معمولا به شکل نمک هیدروکلرید تولید شده و به دو شکل خوراکی(کپسول و قرص) یا آمپول به بازار عرضه میشود. مقدار جذب و تاثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی است.


علائم جسمی ترک ترامادول احتمالا به علت خواص ضد افسردگی این دارو، شدیدتر از علائم ترک مخدرهایی مانند تریاک می باشد. حتی بعد از ترک مصرف کوتاه مدت ترامادول علائمی مانند بی خوابی، سندروم پای بیقرار و افسردگی بروز می کند. مصرف بی وقفه ی آن در طولانی مدت باعث ایجاد مقاومت بدنی نسبت به مواد اپیوییدی شده و دوز مصرف آن باید افزایش یابد تا اثری مشابه با اولین مصرف را در فرد ایجاد کند.

با توجه به مکانیسم کنترل درد در ترامادول مشابه مورفین است، مصرف مداوم آن منجر به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر می شود و مصرف طولانی مدت آن منجر به اعتیاد به آن شده و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری چون تریاک، کراک و هروئین دارد.

ایران دارای بیشترین آمار مسمومیت با ترامادول در جهان میباشد. در خبری که در سایت پایگاه خبری تحلیلی خرداد در تاریخ ------ انتشار یافت، متخصصی در زمینه? پزشکی قانونی، بیشترین مسمومیت و عوارض جانبی مصرف ترامادول را مربوط به ایران دانسته و گفت، «متأسفانه به دلیل وجود تقاضا در بازار، اشکال دویست، چهارصد و پانصد میلی‌گرمی این دارو به صورت غیرمجاز و قاچاق وارد کشور شده و توزیع می‌شود.

عوارض مشابه دیگر داروهای شبه‌تریاک (تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان. دیر انزالی. یبوست، افت فشار، تعریق، خارش) در ترامادول هم دیده می‌شود اما احتمال بروز دپرسیون تنفسی  با ترامادول خوراکی نسبت به مرفین کمتر است. مصرف این دارو به علت افزایش سطح سروتونین، بیشتر از دیگر مواد اپیوییدی ایجاد حالت تهوع میکند. همچنین باعث بیخوابی می شود. مصرف بیشتر از 400 میلی گرم ترامادول برای افراد بدون مقاومت بدنی در مقابل مواداپیوییدی بسیار خطرناک خواهد بود.

یکی از عوارض نادر ولی بسیار خطرناک مصرف ترامادول، تشنج می باشد. تشنج معمولا بر اثر مصرف زیاد، یا مصرف این دارو توسط بیماران صرعی یا بیمارانی که دچار آسیب مغزی شده اند یا بیمارانی که مشکل کبدی کلیوی هستند یا معتادان به الکل ایجاد میگردد.

ریتالین:

متیل فنیدات که با نام تجاری ریتالین در بازار عرضه میشود، از مشتقات گروه آمفتامین ها است که برای درمان بیش فعالی، نشانه های نارکولپسی و برخی از مبتلایان به افسردگی تجویز میشود. از این دارو برای درمان خواب آلودگی مزمن در افراد میانسال و کهنسال نیز استفاده میشود.

موارد منع مصرف: برای افراد دارای اظطراب زیاد، فشار عصبی، عصبانیت همراه با بیقراری، حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی های قابل درمان با داروهای ضدافسردگی رایج، تیک های حرکتی و کودکان زیر شش سال مصرف این دارو منع میشود.


اگر چه وابستگی جسمانی به ریتالین همانند دیگر مواد مخدر مثل تریاک و شبه مرفین ها نیست، اما پزشکان و مصرف کنندگان این قرص، بر وابستگی روانی و افزایش میزان مصرف آن که پدیده ی تحمل نامیده می شود، اتفاق نظر دارند. از علائم ترک جسمانی و روانی این قرص میتوان به دردهای عضلانی، خواب آلودگی و افسردگی نام برد. از عوارض جانبی این قرص میتوان به جوش های صورت، بهبود پیدا نکردن زخم ها و جراحت ها، خمیازه های مکرر، حالت تهوع و سردرد های شدید میتوان اشاره کرد.

اکستازی:

قرص اکس، دارویی از گروه آمفتامین ها و فنتیل آمین است. ام دی ام ای در بین عموم مردم بیشتر با نام اکستازی شناخته می شود. این دارو باعث آزاد شدن سروتونین و نورآلدرنالین در سیناپس میشود. همچنین اثر ضعیفی در افزایش مقدار دوپامین دارد و سطح غلظت این ماده را افزایش می دهد.
قرص اکس شادی آور است و احساس صمیمیت با دیگران را به وجود می آورد و اظطراب فرد را کاهش میدهد. قطع مصرف ناگهانی این قرص، به دلیل خالی شدن منابع سروتونین باعث افسردگی، احساس خستگی، بی حوصلگی و گاهی اوقات تهوع میشود. مصرف همزمان با داروهای افسردگی مهار کننده باز جذب مونوآمینها همچنین ترامادول باعث افزایش اثرات آن و تهدید خطر مرگ میشود.


متادون: یک داروی مخدر صنعتی می باشد که کمتر از مرفین و هروئین اعتیاد آور است و غالبا به عنوان یک داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد استفاده میشود.

عوارض و تاثیرات:

پس از اولین بار مصرف، افراد ممکن است بیمار شده و دچار یبوست شوند. در صورتی که دز زیادی از این دارو مصرف شود، خاصیت تسیکینی آن افزایش پیدا کرده و فرد احساس خواب آلودگی میکند. مصرف بیشتر، باعث کما و یا بروز اختلالات تنفسی میشود.

شاید این دارو در ابتدا برای درمان مشکل اعتیاد به بازار عرضه شد، اما پس از مدتی خود آن به یک ماده ی مخدر معروف تبدیل شد.

آلپرازولام:

این دارو با چنیدین نام تجاری از جمله زانال، زاناکس، نیراوام و... به بازار دارو عرضه میشود. این دارو برای تسکین اظطراب، اختلال خواب و اختلالات هراس تجویز می شود. این دارو دارای اثر ضدافسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده نیز تجویز می شود.این دارو یک آرام بخش یا قرص خواب نسبتا قوی است که برای رفع مشکل بیخوابی مصرف میشود در نتیجه به محض قطع مصرف این قرص، اولین مشکلی که فرد مصرف کننده با آن رو به رو میشود، بیخواب شدن به مدت زیاد است که باعث روی آوردن دوباره ی فرد به مصرف آن میشود.


پی نوشت:

تمامی موارد بالا و بسیاری دیگر از داروهای دیگری که در دسته ی مخدر ها وجود دارند،به تنهایی داروهای بد و خطرناکی نیستند و صرفا سوء مصرف این دارو ها است که باعث صدمه دیدن ما و اعتیاد و وابستگی به آنها میشود.همان قدر که این دارو ها باعث از بین رفتن انسان ها شده است،به همان میزان باعث بهبود یافتن انسان ها از بیماری های مختلف شده است.


وقتی یک جنگل آتش میگیرد، شعله های آتش موثر هستند اما مقصر نیستند.


منبع  :  وب سایت نمایندگی آکادمی


ارسال توسط مسافر میثم
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ